Bulletin svazu

Informace z ČUS: 5 důvodů, proč se očkovat proti COVID-19

28. 1. 2021 Marek Lazor

Česká unie sportu (ČUS) pomáhá všem svým členským subjektům překlenout obtížné období covidové krize. Všichni věříme, že právě nastává druhý poločas bitvy s pandemií, která ochromila všechny oblasti života, včetně sportu na všech úrovních. Nyní, díky očkování pomocí vakcíny, máme obrovskou šanci přejít z defenzivy do vítězného útoku.

Přečtěte si 5 důvodů, proč se očkovat proti COVID-19

1. Svoboda pohybu

Očkování sníží riziko nákazy Covid-19. Zejména u kolektivního sportu nebo společné tréninkové přípravy se odstraňuje nebo minimalizuje riziko rozvoje nákazy v celém týmu, vyřazení ze soutěže nebo odkladů utkání. V následujícím období – a s narůstajícím počtem očkovaných – lze očekávat vznik dokumentu, který očkování dosvědčí. Takzvaný „Covid-19 Immunity Pass“ bude svému majiteli přinejmenším umožňovat volnější pohyb bez vyžadování testů.

2. Zdraví a kariéra

Stovky až tisíce odborných sdělení na téma Covid-19 a sport průkazně dokládají možná rizika včetně nezvratného poškození některých orgánů a konce sportovní kariéry. Sportovci a členové týmů se setkávají s ostatními kolegy ze zemí s jiným profilem endemických onemocnění a také jinými kmeny nového koronaviru. O to vyšší je naléhavost očkování! I mírné příznaky Covid-19 a pozitivní PCR test jsou ze sportovního hlediska daleko větším problémem nebo rizikem než mírná omezení tréninku, která jsou vynucená vakcinací.

3. Dlouhodobá ochrana

Vakcíny používané v České republice mají vysokou efektivitu – přes 90 % – a měly by poskytnout ochranu minimálně v řádu vyšších jednotek měsíců. Není podstatné, jakým typem vakcíny se nechá člověk očkovat. Důležité je nechat se očkovat co nejdříve, jakmile to bude možné! Druhá dávka (přeočkování) však musí proběhnout stejným typem vakcíny. Drobné časové prodlevy a odložení přeočkování v řádu dnů až týdnů nehrají výraznou roli.

4. Dlouhodobá výkonnost

Z dosud prováděných očkovacích akcí nejsou popisovány žádné statisticky významné dlouhodobé negativní dopady na výkonnost. Proto nelze očekávat jakékoli negativní ovlivnění sportovní výkonnosti ani u očkování. Krátkodobě, v prvních dnech po očkování, lze očekávat mírné negativní ovlivnění výkonnosti, a to i v souvislosti s možným přechodným výskytem vedlejších účinků. Na základě informací, které jsou k dispozici, by se sportovci mohli rychle vrátit k plnému tréninku. Doporučení a apel pro všechny sportovce zní: Nechte se očkovat!

5. Vakcína už je na dosah

Zatím se očkují nejvíce ohrožené skupiny obyvatelstva. Priority jsou v průběhu vakcinace zatím jiné než sport. Po rizikových a prioritních skupinách bude příležitost pro očkování sportovních reprezentantů a postupně všech zájemců z řad občanů, včetně sportovců. Na tom, aby se na státní sportovní reprezentaci nezapomnělo, pracují střešní sportovní organizace, Národní sportovní agentura a specializovaná zdravotnická pracoviště a společnosti. .

Pokud Vás tyto informace zaujaly a chcete si přečíst více informací i dotazů z řad sportovců, podívejte se také na přiložený dokument pod článkem s názvem "Otázky sportovců a odpovědi lékařů na očkování proti nemoci COVID-19".

JUDr. Miroslav Jansta
předseda Česká unie sportu

MEDIÁLNÍ
PARTNEŘI