Mistrovství ČR v taekwondu ITF pro držitele nejvyšších technických stupňů – vrcholný závod roku 2024
13. 11. 2024 Mediatým ČST ITF
V ostravské atletické hale se o víkendu 9.- 10. 11. 2024 konal poslední letošní svazový závod, který byl určený pro nejvyšší technické stupně. Mistrovství České republiky v taekwondu ITF nabídlo příležitost pro 243 závodníků z 21 výprav vybojovat si titul Mistra nebo Mistryně ČR a zároveň se nominovat na ME, které se bude konat na jaře příštího roku v estonském Tallinnu.
Symbolické datum začátku závodu 9. 11. bylo tak trochu i poděkováním a vzpomínkou na zakladatele taekwonda, gen. CHOI HONG HI, který se právě v tento listopadový den roku 1918 narodil.
Sobota patřila tradičně žákovským, seniorským a veteránským věkovým skupinám a neděle dala prostor juniorským závodníkům a závodnicím. Při slavnostním zahájení byly vyhlášeni ocenění foto-nadšenci z letní fotosoutěže, kteří si odnesli pamětní certifikáty a ceny. Odborná porota ocenila fotografie L. Krömrové z Opavy (1.), L. Majnera z oddílu Narama (2. místo) a O. Hrbáče z Ostravy (3. místo). L. Krömrová získala i ocenění ze strany veřejnosti, kde v internetovém hlasování suverénně zvítězila o téměř 100 hlasů před další fotografií v pořadí. V PROFI soutěžní části byl odměněn certifikátem a hodnotnou cenou třebíčský Pavel Vobůrka.
Bylo vidět i cítit, že si závodníci i koučové uvědomují, že zlato znamená nominaci na ME a zejména v bojích bylo vidět velkou vůli a nasazení. I když výsledky MČR DAN jsou důležitým podkladem pro reprezentační trenéry každoročně, letos bylo cítit, že možnost nominace byla určitě jedním ze silných motivantů. Druhým aspektem, který se otiskl do letošního MČR bylo posunutí věkové hranice veteránů na 35 let. V dostupných disciplínách bylo výrazně více veteránů, než v letech předešlých, a bylo radost vidět, jak se pánové a dámy, ve většině případů již rodiče s bohatými životními zkušenostmi, „perou“ s trémou a soupeři. Patří jim za to obdiv a velký dík, ne každý si totiž uvědomuje, jak těžké a „bolavé“ je závodění a sportování na republikové úrovni pro tuto věkovou kategorii, jak je časově i fyzicky náročné. Ještě jednou speciální famfára pro všechny dotčené a jen pro zajímavost – v loňském roce se účastnilo MČR DAN 18 veteránských závodníků a závodnic, letos to bylo 32.
První soutěžní den skončil vyhlášením nejúspěšnějších závodníků krátce po 17. hodině. A kdo byl v sobotu na stupínku vítězů v absolutním pořadí? Začněme těmi nejmladšími. Nejúspěšnější mladší žák/žákyně, byli Lukáš Němec (2–0–0) a Hana Klempířová (2–0–0) – oba z GBHS. Mezi jejich staršími kamarády zvítězili v absolutním pořadí Dominik Němeček (Silla, 2–0–1) a Linda Trčková (Brno, 2–1–0). Seniorskou věkovou kategorii pak ovládli Jiří Novák (Sonkal, 2–0–0) a Lucie Kratochvílová (Pardubice, 2–0–0). Nejúspěšnějším veteránem se stal Martin Svoboda (2–0–1) z Ostravy a veteránkou Lenka Seménková (GBHS, 2–0–1). Určitě stojí za to vyzdvihnout velmi pohledné a technicky vyspělé boje ve „váhovkách“ do 71 kg a do 78kg zejména mezi Matějem Mišovicem (GBHS) a Matějem Bacílkem (Silla), resp. Hubertem Skálou (Sonkal) a Janem Zachrdlou (Namu). I ostatní váhové kategorie a boje stály za pochvalu, ale tyto dvě byly opravdu excelentní a bylo radost je sledovat.
Neděle pokračovala juniorskými disciplínami, kde chybělo silové přerážení, ale rozhodně nechyběly skvělé sportovní výkony. Škoda jen, že na letošním MČR chyběl tým Fighting Arény se skvělými závodníky, kteří v identickém termínu reprezentovali ČR na ME v kickboxu v řeckých Aténách. Tuto školu reprezentovala pouze Klaudie Štellnerová, která si odnesla jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. V technických sestavách i ve sportovním boji se ve finále často potkávali kolegové a kolegyně z národního výběru (jako například u sestav starších juniorek dvojice Máchová – Kaprálová, nebo v případě starších juniorů v boji do 63kg Adam Dvorský z Brna a Jáchym Šubrt z Pardubic), konala se i překvapení (jako např. vyřazení úřadující juniorské Mistryně Evropy 2024 brněnské Elišky Trčkové velešínskou Evou Lejskovou již v druhém kole pavouka technických sestav ), ale každopádně den zasvěcený juniorské věkové kategorii byl plný kvalitních zápasů a výkonů. A jak dopadlo nedělní sčítání medailí? Nejúspěšnějším mladším juniorem se stal Artem Hetman z GBHS (2–1–0) a po boku mu stála Eva Lejsková z Velešína (2–0–0), nejúspěšnějším starším juniorem byl vyhlášen Martin Miffek z GBHS (3–0–0) a juniorkou Viktorie Mádlíková , taktéž z GBHS (2–0–0).
Sečteno a podtrženo, nejúspěšnější školou letošního MČR v taekwondu ITF byla Škola GBHS, na druhém místě se umístilo Brno a třetí příčku v celkovém hodnocení škol obsadil Sonkal. Výsledky a fotografie najdete pod článkem.
Přejeme všem krásný závěr soutěžní sezóny, která se nezadržitelně řítí do prosincového finiše a budeme se těšit na dalších akcích ČST ITF na viděnou. Třeba na celorepublikovém semináři s Velmistrem Hwang Ho Yongem a českými Mistry taekwonda 14. 12. v Brně, kam jste všichni srdečně zváni.