Bulletin svazu

Rozhovor s pionýrem taekwonda v České republice aneb měli jsme unikátní příležitost poznat legendu – Velmistra Yoosun Lee, IX. Dan

17. 10. 2024 Mediatým ČST ITF s přispěním mistra Milana Prokeše

Díky velešínské škole taekwonda ITF, nadšení a extrémnímu nasazení jihočeského instruktora Milana Prokeše (VII. Dan), se podařilo v České republice přivítat legendu světového taekwonda a jednoho z pionýrů tohoto všestranného bojového umění – korejského Velmistra Yoosun Lee (IX. Dan). Užijte si další střípek z historie korejského taekwonda z úst jedné z legend, kterou jste mohli potkat např. v průběhu srpna na procházce jihočeským Českým Krumlovem nebo na semináři v Českých Budějovicích, který velešínská škola taekwonda připravila pro všechny nadšence a zájemce o opravdové taekwondo. Pro ty z vás, kteří na semináři nebyli nebo nemohli být, přinášíme, díky přispění Mistra Milana Prokeše a týmu lidí okolo něj a velešínské školy taekwonda ITF, rozhovor s legendou.

A čím je host rozhovoru Šárky Šestákové tak výjimečný? Proč bychom si jej měli poslechnout? Tak třeba proto, že je to jeden z posledních žijících pionýrů taekwonda. Ne ITF, nebo WT nebo jiné organizace, ale prostě jeden z pionýrů z doby, kdy bylo jen jedno korejské taekwondo.

Grandmaster Yoosun Lee se narodil v roce 1941 a jako patnáctiletý začal cvičit bojové umění v dojangu Chun Do Kwan. Nedostatek financí mu neumožnil studovat na univerzitě, a proto vstoupil do armády, kde si nadřízení velmi brzy všimli jeho bojových schopností a přeřadili jej do dojangu Oh Do Kwan. Pod vedením generála Choi Hong Hi a kapitána Nam Tae Hi probíhala v novém dojangu výchova armádních instruktorů pro tehdejší korejskou armádu. Jedním z nich se stal i mladý Yoosun Lee, který se po počátečním působení v Hong Kongu přesunul do Evropy, kde působil po boku dalšího z pionýrů (kterého jsme mohli díky aktivitě Mistra Milana Prokeše (VII. Dan) také v ČR potkat) – Velmistra Kim Bok Mana. Ten mj. před pár lety navštívil ČR, kde realizoval několik seminářů – v Brně a opakovaně na jihu Čech a překvapoval všechny účastníky svojí živelností a energií. Velmistr Kim Bok Man byl živoucím důkazem toho, že když se člověk pravidelně hýbe a cvičí, tak že je to nejlepší cesta k tomu, aby byl i v pokročilém věku fit a plný energie.

Ale zpět k GM Yoosun Lee. Po evropském angažmá v Holandsku a Francii zamířil na americký kontinent, kde v USA šířil popularitu taekwonda od Chicaga přes Midland, Texas až po Houston. Během svého následného působení v Koreji se stal na krátko i bodyguardem korejského prezidenta.

V současné době je Velmistr Yoosun Lee prezidentem jím založené organizace „Home of International taekwondo“, která si dala za úkol sjednotit dnešní, tak roztříštěné taekwondo a očistit jméno generála Choie, který díky své spolupráci (byť pouze na úrovni výuky taekwonda) se severní částí korejského poloostrova upadl na jihu v nemilost. Velmistr Yoosun Lee si dal za úkol dostat taekwondo ITF na Olympijské hry, společně s WT, kdy by boj zůstal v podání WT a sestavy by byly dle ITF. Rozhodně zajímavá myšlenka, otázka je, zda ega všech špiček světového taekwonda dokáží přistoupit na takový typ spolupráce a jakéhosi ideového smíření. Grandmaster Yoosun Lee je v Jižní Koreji velmi populární a uznávaný „taekwondo muž“, který je známý i mezi politiky, a tudíž zkusme věřit tomu, že se podaří taekwondo ITF na Olympijské hry dostat. Byla by to krásná ukázka toho, že sport lidi spojuje a taekwondo a Korea mohou být jedno i v dnešním politicky rozhádaném světě. Držme si palce a užijte si rozhovor s GM Yoosun Lee.

Mediatým ČST ITF s přispěním mistra Milana Prokeše
MEDIÁLNÍ
PARTNEŘI