Vzory (skladba taekwonda)

Vzor (korejsky tchul, česky nejčastěji technická sestava) je soubor určitého počtu základních pohybů jdoucích za sebou v pevném a logickém pořadí. Student při cvičení vzoru vlastně systematicky bojuje až s několika pomyslnými útočníky, ale může cvičit s maximálním nasazením i silou bez rizika, že by někoho zranil.

Vznik vzorů v bojových uměních sahá hluboko do historie. Jakmile totiž lidé začali bojovat, velmi rychle zjistili, že je také nutné se na boj dobře připravit – jinak totiž velice často boj prohrávali. Bohužel pro žáky i mistry bojových umění bylo ve své době nemyslitelné, aby trénovali svoje techniky obrany a útoku proti skutečným protivníkům. To však bojovníkům značně bránilo v jejich individuálním rozvoji, a to až do té doby, než kdosi nadaný velkou představivostí nevytvořil první vzor. Od té doby využívá trénink vzorů drtivá většina bojových umění.

Taekwondo ITF má celkem 24 vzorů, které se liší nejen svou délkou, ale především skladbou jednotlivých technik. Prvních 9 jednodušších vzorů se učí držitelé barevných pásů (kup), zbývajících 15 pokročilejších vzorů se učí držitelé černého pásu (dan). Student může cvičením vzorů projít mnoho technik v sériích, přičemž po celou dobu nepotřebuje skutečného protivníka. Častým opakováním navíc získává návyk na určité typy kombinací obraných i útočných pohybů, což mu potom ve skutečném boji může pomoci. Neméně podstatná výhoda cvičení vzorů je také v tom, že student jejich cvičením zvyšuje svou fyzickou kondici, rozvíjí svalstvo celého těla, vylepšuje kontrolu dýchání, pružnost těla a svůj pohybový rytmus. Každý vzor má také svou symboliku – název, počet pohybů a diagram je většinou spojen s významnou osobností nebo událostí z korejských dějin. Studenti taekwonda tak mají unikátní možnost seznámit se touto formou také s bohatou historií Koreje.

V neposlední řadě je třeba zmínit, že zvládnutí předepsaných vzorů je v taekwondu nutnou podmínkou pro získání vyššího technického stupně.

Jména vzorů

Poznámka: Začátečníci se nejprve učí dvě speciální jednoduché sestavy, Sadžu čirugi (Úder do čtyř směrů) a Sadžu makki (Blok do čtyř směrů), které se mezi vzory nepočítají (nemají žádnou historickou symboliku).

1. Čchon-dži
2. Tan-gun
3. To-san
4. Won-hjo
5. Jul-gok
5. Čung-gun
7. Tchoe-gje
8. Hwa-rang
9. Čchung-mu
10. Kwang-ge
11. Pcho-un
12. Kje-bek
13. Ui-am
14. Čchung-džang
15. Ču-čche
16. Sam-il
17. Ju-sin
18. Čchoe-jong
19. Jon-ge
20. Ul-dži
21. Mun-mu
22. So-san
23. Se-džong
24. Tchong-il
MEDIÁLNÍ
PARTNEŘI